Alanya'da özel sistemle korunan canlı türleri sergileniyor

Özel sistemle kurutularak ziyaretçilere sunulan Alanya'ya ait endemik bitkilerin yer aldığı Alanya Herbaryum Müzesi'nde, bitkilerin yanı sıra böcek ve kelebek türleri de sergileniyor

Alanya'da özel sistemle korunan canlı türleri sergileniyor
Gündem, Herbaryum Müzesi

Müze Sorumlusu Dolunay Yılmaz, müzenin Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ilçeye kazandırıldığı hatırlatarak, Alanya bulunan bitki ve hayvanların tanıtıldığını söyledi. Yılmaz, "Alanya Kalesi’nden toplanmış olan 115 adet bitki türü mevcut.  Bilimsel kaynaklardan alınan bilgilere göre bunlardan 8 tanesi sadece kale bölgesinde yetiştiği için endemik türlerimizdendir. En özel 3 endemik türümüz Yılan Yastığı, Peygamber Çiçeği ve Çakşır Otu’dur” dedi.


BÖCEK VE KELEBEK TÜRLERİ DE VAR

Bitkilerin dışında müzede böcek ve kelebek türlerinin de olduğunu söyleyen Yılmaz, “Müzemizde 31 kelebek, 30 yusufçuk ile güve ve 29 yeraltı böcek türleri bulunmakta” diye bilgi verdi. Özel sistemle kurutulan bu böcek türleri, kendisi Alanyalı olan Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gazi Duman ve ekibi ile Alanya Belediyesi’nin yaptığı ortaklaşa çalışma sonucunda müzeye kazandırılmakta.