Robot Asistan Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde geliştirilen robotlar, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüzden biraz uzakta olsa da her gün heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Robot Asistan Nedir, Faydaları Nelerdir ?
Ekonomi, Robot

Projenin ilk denemelerinde bir e-ticaret şirketinin deposunda teknisyen olarak görev alan Thomas Roszak ile çalışıldı. Thomas’ın rutin işiyse şirketin otomatik sıralama ve paketleme sisteminin bakımlarını sağlamak. Bu bakımları yaparken de ağır ekipmanları sık sık kaldırmak zorunda kalması, bir robotun oldukça işine yarayacağı anlamına geliyordu. Teknisyen Thomas için geliştirilen robot, sürekli etrafında gezerek onu izlemeye başladı. Böylelikle yapay zekası onun ihtiyaçlarını öğrenerek, hangi faaliyette bulunduğunu anlayacak ve robot asistanlar proaktif olarak doğru zamanda doğru yardımı sunabilecek.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden (KIT) Prof Tamim Asfour, robotun becerilerinin %80’inin gerçekten insanları izleyerek öğrenildiğini söylüyor. Bu noktada önemli olansa makine öğrenmesiyle robotun kendi kendini eğitmesinin, onu programlamaktan çok daha hızlı olması. Kendi kendine öğrenen robotların sunduğu bir diğer avantaj ise daha güvenli olması. Günümüzde endüstride kullanılan robotlar oldukça güçlü olmak zorunda. Bu gücü de kontrol edebilmek için birçoğu bir kafes ardında çalışıyor. Sürekli insan hareketleri izleyen bir robotsa, nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenebileceğinden, kafes ardında çalışmasına gerek kalmayabilir.

Ocado Technology tarafından üretilen ve insanlarla yan yana çalışabilecek olan ARMAR-6 isimli robot, insan çalışanının hareketlerini izleyen ve araçlar gibi nesneleri tanımlayan beş kamera ile sofistike bir görüş sistemine sahip. En önem verilen özelliklerinden biriyse gücünü ne zaman kullanması gerektiğini öğrenecek olması. Ayrıca geliştirilen bir sistem ile ARMAR-6, herhangi bir insana temas ettiğinde aniden durabiliyor. Geliştiricileri bu özelliğin yaralanmaların önüne geçebilmek için oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

İnsanların çalışmak zorunda olmadığı ve her işi robotların yaptığı fütüristtik bir çağa geçiş yapmadan önce, insanlarla proaktif bir şekilde çalışabilen robotlar önemli bir basamak olabilir.